Ajalugu

Saarte Klubi tekkis 1987. aasta kevadel. 1986. aasta sügisel kogusime Tartu saarlaste seas allkirju Kuressaare nime ennistamiseks ja sellest ettevõtmisest paistis, et saarlastel pole midagi üksteise seltskonna vastu ka edaspidi. Kuna aadressid või telefoninumbrid olid allkirjade kogumisest säilinud, panime kinni ülikooli keemiahoone ringauditooriumi ja kogunesime 22.aprillil sinna klubi asutamiskoosolekule. Ega me esialgu veel ei teadnud, kas asjast üldse midagi välja tuleb ja kas ikka tahetakse edaspidi regulaarselt kokku saada, aga see esimene koosolek selles kahtlust ei jätnud. Saarlasi ei jätnud oma tähelepanust ilma ka KGB, mille esindaja lahkus saalist alles koosoleku lõpu poole. Ilmselt ei suudetud siiski midagi ülearu kahtlast leida, sest edaspidi meid enam vähemalt meie endi teada ei külastatud.

Klubiks saime selletõttu, et 1987. aastal veel seltsidest kuulda ei tahetud. Mingil põhjusel tundus selts kahtlasemana kui klubi. Tegime siis klubi, sest muidu oleks asi vist üldse tegemata jäänud. Klubi põhikirja tegemise võttis enda peale jurist Jüri Põld, kellest sai samuti ka klubi esimene juhatuse esimees. Mitmesugustel põhjustel lükkus klubi ametlik registreerimine üha edasi, kuni lõpuks hakkas tunduma, et see polegi hädapärast vajalik – kui saime sinnamaani igas kuus korra ilma registreerimata koos käidud, küllap saame siis ka edaspidi. Nii jäigi.

Koos käisime esimestel aastatel peamiselt Tartu Inseneride Majas. Selle maja keldris paiknenud nn mängude tuppa mahtusime hädavaevalt ära. Saunast tuli käia pinke juurde toomas, sest keskeltläbi oli iga kord kohal ca 60 saarlast. Rekordarv inimesi tuli kuulama psühhiaater Anti Liivi – 88. Siinkohal on vist sobilik ka ära mainida, et peale saarlaste on klubisse algusest peale kuulunud ka nii muhulased kui hiidlased. Lõppeks kõik ju saarlased selle sõna laiemas mõttes. Seejärel ütlesime, et klubisse võivad tulla kõik Lääne-Eesti saartelt pärit inimesed, aga lõpuks sõnastas Juhan Peegel selle järgmiselt: sinna võivad tulla saarlased ja muidu kenad inimesed. Nii vastame inimestele, kes küsivad, kas nad tulla võivad ja osutavad oma mittesaarlase päritolule, siiani.

Külaliste kutsumise mõte tuli nagu iseenesest. Sama loomulikult hakkasime külla kutsuma samuti saarlasi. Külaliste ja teemade kohta, millel nad kõnelevad, saatsime igas kuus välja ligikaudu 170 kirja. Välja töötati klubi embleem ja lipukavand. Samuti valmistati esimene klubi külalisteraamat, kuhu ei kirjutanud sisse siiski mitte üksnes külalised, vaid kõik, kes kohal käisid. Klubi lipu õmbles, trükkis ja kujundas kunstnik Sirje Kõrge, nahkköites raamatu tellis veterinaar Hiljar Pärn.

Suviti korraldasime Saare- ja Muhumaal ka teistsuguseid kokkusaamisi, millele aitasid kõvasti kaasa kohalikud saarlased Leo Filippov, klubi juhatuse esimehe nimekaim Jüri Põld, Arvo Kullapere, hiljutine Muhu vallavanem Ain Saaremäel jt. Käisime Vilsandil, Kõinastul, Harilaiul, vahel tegime talgutöid jne.

Praeguseks on klubi kooskäimised mõnevõrra harvenenud, kuid toimuvad siiski. Samuti lisandub igal aastal klubisse uusi liikmeid, samal ajal kui mõned vanemad ka käimast loobuvad. Mitu korda oleme arvanud, et Saarte Klubi on oma aja ära elanud, aga imelikul kombel tullakse ja käiakse siiski, ja kui juhtub, et kuu-kaks pole koos käidud, tarvitseb tänaval ainult mõnest saarlasest mööduda, kui ta küsib kindlasti, millal klubi jälle kokku kutsutakse. Ilmselt on asjad nii, et kui see klubi ka oma tegevuse kunagi lõpetab, leitakse kuskil mujal ja küllap ka teises vormis mõni muu ühistegevus, millest Tartu saarlased-muhulased-hiidlased saaksid koos osa võtta. Sest paistab, et ilma enam ei saa ega tahetagi saada.

Veidi andmeid:

Saarte klubi jõulud 1988 I osa (audiofail)
Saarte klubi jõulud 1988 II osa (audiofail)
Klubi asutajaliikmete nimekiri 22. aprillist 1987
Klubi lipp
Klubi esimene laialisaadetud kutse
Herbert Ligi – In memoriam (teksti autor Juhan Peegel)
Herbert Ligi – In memoriam (ajalehest “Edasi” 16.november 1990)
Herbert Ligi (ajalehest “Reede” 16.november 1990)
Koguteos “Saaremaa” ootab toetust (ajalehest “Oma Saar” 18.aprill 1996)
Maavalitsus otsib koguteosele raha (ajalehest “Oma Saar” 7.mai 1996)

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s